F28E120SCTPTR
DigiKey Part Number
296-F28E120SCTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-F28E120SCTPTRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-F28E120SCTPTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F28E120SCTPTR
Description
C2000 32-BIT MCU WITH 160 MHZ, 1
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
C28x - Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 128KB (64K x 16) FLASH 48-LQFP (7x7)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
8K x 16
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.8V ~ 3.63V
Core Processor
C28x
Data Converters
A/D 17x12b SAR
Core Size
32-Bit
Oscillator Type
External, Internal
Speed
160MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)