FN9289-4-100
DigiKey Part Number
817-1704-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9289-4-100
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FN9289-4-100 Models
Category
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Series
Termination
Spring-Cage
Packaging
Bulk
Fuse Holder, Drawer
Fuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 28.80mm x 47.10mm
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Thickness
0.039" ~ 0.098" (1.00mm ~ 2.50mm)
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Approval Agency
CQC, CSA, ENEC, UL
Current Rating - Filter
4A