FN9262-10-06
FN9262-10-06
FN9262-10-06
DigiKey Part Number
817-FN9262-10-06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9262-10-06
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Category
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Series
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Tray
Fuse Holder, Drawer
Fuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 29.00mm x 33.00mm
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Approval Agency
CE, CQC, CSA, ENEC, UL
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Base Product Number
Current Rating - Filter
10A