FN3256H-120-35 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Three Phase (Wye) EMC/EMI Line Filter 120 A 480V DC ~ 60Hz Single Stage Terminal Block
FN3256H-120-35
DigiKey Part Number
817-2457-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3256H-120-35
Description
LINE FLTR 480VAC 120A CHASS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
520 V
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Current
120 A
Series
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Packaging
Tray
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Approval Agency
CSA, ENEC, UR
Filter Type
Three Phase (Wye)
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Configuration
Single Stage
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Rated AC
480V
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
300 V