FN2410H-25-33
DigiKey Part Number
817-2411-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2410H-25-33
Description
LINE FILTER 520V/300VAC 25A CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 25 A 520V, 300V DC ~ 400Hz Single Stage Terminal Block
Category
Current
25 A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Frequency - Operating
DC ~ 400Hz
Series
Applications
General Purpose
Approval Agency
CSA, ENEC, UR
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Single Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Single Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated AC
520V, 300V