RLP73K1J1R0FTDF
DigiKey Part Number
A109588TR-ND - Tape & Reel (TR)
A109588CT-ND - Cut Tape (CT)
A109588DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLP73K1J1R0FTDF
Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/8W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLP73K1J1R0FTDF Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)