SPM7054VC-6R8M-D
DigiKey Part Number
445-SPM7054VC-6R8M-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-SPM7054VC-6R8M-DCT-ND - Cut Tape (CT)
445-SPM7054VC-6R8M-DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM7054VC-6R8M-D
Description
FIXED IND 6.8UH 7.5A 24 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7.5 A 24mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPM7054VC-6R8M-D Models
DC Resistance (DCR)
24mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance
Supplier Device Package
7054
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.295" L x 0.276" W (7.50mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Current - Saturation (Isat)
15.5A