SPM7054VC-1R5M-D
DigiKey Part Number
445-SPM7054VC-1R5M-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-SPM7054VC-1R5M-DCT-ND - Cut Tape (CT)
445-SPM7054VC-1R5M-DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM7054VC-1R5M-D
Description
FIXED IND 1.5UH 13.5A 6.6 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 13.5 A 6.6mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
13.3A
DC Resistance (DCR)
6.6mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.295" L x 0.276" W (7.50mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)