SLF7055T-3R3N3R3-3PF
DigiKey Part Number
445-4562-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-4562-1-ND - Cut Tape (CT)
445-4562-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLF7055T-3R3N3R3-3PF
Description
FIXED IND 3.3UH 3.3A 31.2 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.3 A 31.2mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLF7055T-3R3N3R3-3PF Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
31.2mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)