PIS150H-471M
DigiKey Part Number
495-PIS150H-471MTR-ND - Tape & Reel (TR)
495-PIS150H-471MCT-ND - Cut Tape (CT)
495-PIS150H-471MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIS150H-471M
Description
FIXED IND 470UH 1.81A 250 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Shielded Wirewound Inductor 1.81 A 250mOhm Nonstandard
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Current - Saturation (Isat)
2.3A
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR)
250mOhm
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.610" L x 0.610" W (15.50mm x 15.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)