PID120H-251M
DigiKey Part Number
495-PID120H-251MTR-ND - Tape & Reel (TR)
495-PID120H-251MCT-ND - Cut Tape (CT)
495-PID120H-251MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PID120H-251M
Description
FIXED IND 250UH 820MA 410 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 µH Shielded Wirewound Inductor 820 mA 410mOhm Nonstandard
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Current - Saturation (Isat)
1.16A
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR)
410mOhm
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)