B82477D4472M000
DigiKey Part Number
495-76996-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-76996-1-ND - Cut Tape (CT)
495-76996-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82477D4472M000
Description
FIXED IND 4.7UH 5A 26 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 18.8 µH Inductance - Connected in Series 4.7 µH Inductance - Connected in Parallel 13mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82477D4472M000 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current Saturation - Series
5 A
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) - Parallel
13mOhm Max
Series
DC Resistance (DCR) - Series
52mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Shielding
Shielded
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Number of Coils
2
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance - Connected In Parallel
4.7 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
18.8 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Series
5 A
Height
0.335" (8.50mm)
Current Saturation - Parallel
10 A