B72220S0141K101
DigiKey Part Number
495-1415-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220S0141K101
Description
VARISTOR 220V 8KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 V 8 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
EDA/CAD Models
B72220S0141K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
8 kA
Series
Energy
78J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1700 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V