CUS1200M-48
DigiKey Part Number
285-CUS1200M-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS1200M-48
Description
AC-DC, MEDICAL, 85-265V, 48V 25A
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95.5%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
7.36" L x 3.66" W x 1.67" H (187.0mm x 93.0mm x 42.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
25 A