CGM16N35
DigiKey Part Number
137-CGM16N35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGM16N35
Description
CABLE GLAND 6-9MM M16 THERMOPL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Gland Thermoplastic M16x1.5 Black
Category
Thread Length
0.350" (8.89mm)
Manufacturer
Switchcraft Inc.
Material
Thermoplastic
Packaging
Bulk
Includes
O-Ring, Seal
Part Status
Active
Color
Black
Type
Cable Gland
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Outside Cable Diameter (Min)
0.236" (6.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Outside Cable Diameter (Max)
0.354" (9.00mm)