35RAPC7J
DigiKey Part Number
35RAPC7J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RAPC7J
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
EDA/CAD Models
35RAPC7J Models
Category
Internal Switch(s)
Two Switches
Mfr
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination
Solder
Body Material
Copper Alloy
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Industry Recognized Mating Diameter
Contact Material
Copper Alloy
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)