35RAPC4BHN2
35RAPC4BHN2
35RAPC4BHN2
DigiKey Part Number
SC1459-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RAPC4BHN2
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
EDA/CAD Models
35RAPC4BHN2 Models
Category
Internal Switch(s)
Two Switches
Mfr
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination
Solder
Body Material
Brass
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Industry Recognized Mating Diameter
Contact Material
Copper Alloy
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)