35RAPC4BH3
DigiKey Part Number
SC1464-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RAPC4BH3
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
EDA/CAD Models
35RAPC4BH3 Models
Category
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Mfr
Termination
Solder
Bulk
Features
Mounting Hardware, Thread Lock
Body Material
Brass
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Includes
2 pcs - 1 Connector, 1 Nut
Industry Recognized Mating Diameter
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)