LSK221M2H---3530S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 295
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 342
Datasheet
220 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 905mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
LSK221M2H---3530S
DigiKey Part Number
4403-LSK221M2H---3530S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSK221M2H---3530S
Description
CAP ALUM 500V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
930 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.302 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
905mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C