LSG681M2W---3555S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 98
Datasheet
In Stock: 127
TDK
In Stock: 2
TDK
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 16
In Stock: 560
In Stock: 60
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 198
In Stock: 404
Nichicon
In Stock: 112
680 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 293mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
LSG681M2W---3555S
DigiKey Part Number
4403-LSG681M2W---3555S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSG681M2W---3555S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP IN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
2.35 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.3605 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
293mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C