Image for SDS224-PRW2-F15-SN13-2 is not available
SDS224-PRW2-F15-SN13-2
DigiKey Part Number
SDS224-PRW2-F15-SN13-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDS224-PRW2-F15-SN13-2
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P R/A SLDR
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.063" (1.60mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
3
Color
Blue
Mounting Type
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C