Image for EBC19HETH is not available
EBC19HETH
DigiKey Part Number
EBC19HETH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EBC19HETH
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 19POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Gender
Female
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
19
Flange Feature
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
1
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)