STM32L071KBT6TR
DigiKey Part Number
STM32L071KBT6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L071KBT6TR
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 32LQFP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7)
EDA/CAD Models
STM32L071KBT6TR Models
EEPROM Size
6K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz