STM32L011F4U3TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STM32L011F4U3TR |
Description | IC MCU 32BIT 16KB FLASH 20UFQFPN |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-UFQFPN (3x3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STM32L011F4U3TR Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | EEPROM Size 512 x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | RAM Size 2K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 7x12b |
Core Processor ARM® Cortex®-M0+ | Oscillator Type Internal |
Core Size 32-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Speed 32MHz | Mounting Type Surface Mount |