STM32L010R8T6TR
DigiKey Part Number
497-STM32L010R8T6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L010R8T6TR
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
EDA/CAD Models
STM32L010R8T6TR Models
EEPROM Size
256 x 8
Series
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz