STEVAL-ISA142V1
DigiKey Part Number
497-14887-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STEVAL-ISA142V1
Description
EVAL BOARD FOR L6564
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
L6564 - 1 Isolated Output AC/DC, Primary Side Evaluation Board
Category
Current - Output
2.1A
Voltage - Input
90 ~ 265 VAC
Regulator Topology
Flyback
Part Status
Active
Frequency - Switching
44kHz
Main Purpose
AC/DC, Primary Side
Outputs and Type
1 Isolated Output
Utilized IC / Part
L6564
Power - Output
50W
Base Product Number
Voltage - Output
24V