STEVAL-ISA055V2
DigiKey Part Number
497-8220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STEVAL-ISA055V2
Description
EVAL BOARD FOR ST1S12
Customer Reference
Detailed Description
ST1S12 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
700mA
Voltage - Input
2.5V ~ 5.5V
Regulator Topology
Buck
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
1.7MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
ST1S12
Voltage - Output
3.3V