LD39020ADTPU33R
DigiKey Part Number
497-15496-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15496-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15496-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD39020ADTPU33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 4-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 4-DFN (1x1)
EDA/CAD Models
LD39020ADTPU33R Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
PSRR
80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
4-DFN (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 200mA