S12H-SSTDSO-R5CB2-500
DigiKey Part Number
374-S12H-SSTDSO-R5CB2-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S12H-SSTDSO-R5CB2-500
Description
SEN HALL EFFECT SW NPN CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Magnetic Hall Effect Switch Ferrous Metals, Gear Tooth NPN Connector Cylinder, Threaded - M12
Category
Actuator Material
Ferrous Metals, Gear Tooth
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Termination Style
Connector
Packaging
Bulk
Frequency
500 Hz
Part Status
Active
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Type
Hall Effect Switch
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C