WW3FB3R00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 267
Datasheet
3 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
WW3FB3R00
DigiKey Part Number
738-WW3FB3R00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WW3FB3R00
Description
RES 3 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
WW3FB3R00 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)