RMCF1210FT261R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 3 715
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Panasonic Industry
261 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF1210FT261R
DigiKey Part Number
RMCF1210FT261RTR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF1210FT261RCT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF1210FT261RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF1210FT261R
Description
RES 261 OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF1210FT261R Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)