RGC1206FTD1K69 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 12 806
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Bourns Inc.
Vishay Dale
Panasonic Industry
Vishay Dale
Similar
YAGEO
Similar
Panasonic Industry
YAGEO
1.69 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
RGC1206FTD1K69
DigiKey Part Number
RGC1206FTD1K69-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC1206FTD1K69
Description
RES 1.69K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RGC1206FTD1K69 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)