CF18JT560R
DigiKey Part Number
CF18JT560RTR-ND - Tape & Reel (TR)
CF18JT560RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF18JT560R
Description
RES 560 OHM 5% 1/8W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CF18JT560R Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
0/ -400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)