SM090KD800G1
DigiKey Part Number
1655-SM090KD800G1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM090KD800G1
Description
DIODE MODULE GP 800V 100A T1
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 800 V 100A Chassis Mount Module
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.15 V @ 100 A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Box
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 800 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
800 V
Supplier Device Package
T1
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
100A