209CNQ135
DigiKey Part Number
209CNQ135SMC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
209CNQ135
Description
DIODE MOD SCHOTT 135V 100A PRM4
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 135 V 100A Chassis Mount PRM4
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.03 V @ 100 A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Box
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 mA @ 135 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Schottky
Package / Case
PRM4
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
135 V
Supplier Device Package
PRM4 (Non-Isolated)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
100A