DC500F60
DigiKey Part Number
CC2692-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC500F60
Description
SSR RELAY SPST-NO 60A 1-500V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DC500F60 Models
Category
Voltage - Input
30 ~ 60VDC
Mfr
Voltage - Load
1 V ~ 500 V
Series
Load Current
60 A
Packaging
Bulk
On-State Resistance (Max)
13 mOhms
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C