LC1D32ED | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4008-LC1D32ED-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LC1D32ED |
Description | TESYS3P CTR 32A AC3 15KW1NO1NC48 |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Contactor 3PST-NO (3 Form A) 32 A 48VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LC1D32ED Models |
Category | Switching Voltage 690VAC, 300VDC - Max |
Manufacturer Schneider Electric | Features Auxiliary Contacts, Diode |
Series | Termination Style Screw Terminal |
Packaging Box | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |
Part Status Active | Must Operate Voltage 33.6 VDC |
Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail | Must Release Voltage 4.8 VDC |
Coil Voltage 48VDC | Operate Time 72.45 ms |
Contact Form 3PST-NO (3 Form A) | Release Time 24 ms |
Contact Rating (Current) 32 A |