LC1D25SD
DigiKey Part Number
4008-LC1D25SD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D25SD
Description
TESYS CONTACTOR 3P AC3 25A 72VDC
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 25 A 72VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D25SD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
50.4 VDC
Must Release Voltage
7.2 VDC
Coil Voltage
72VDC
Operate Time
72.45 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
25 A