9AS3A120
DigiKey Part Number
4008-9AS3A120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9AS3A120
Description
ELECTROMECHNICAL POWER RELAYS, S
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 120VAC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9AS3A120 Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
102 VAC
Packaging
Box
Must Release Voltage
24 VAC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 40°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
UL
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA, 840W
Coil Resistance
2.5 kOhms
Coil Current
48 mA