TSW-105-05-T-S
DigiKey Part Number
SAM1019-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-105-05-T-S
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSW-105-05-T-S Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.105" (2.67mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.335" (8.51mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Base Product Number
Termination
Solder
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 171
Factory Stock: 2 906
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
In-Stock: 207
CONN HEADER VERT 49POS 2.54MM
In-Stock: 100
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 47POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM