Image for TST-113-01-L-D-26 is not available
TST-113-01-L-D-26
DigiKey Part Number
612-TST-113-01-L-D-26-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TST-113-01-L-D-26
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TST-113-01-L-D-26 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Series
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.350" (8.89mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Row Spacing - Mating
Features
Keying Slot
Number of Positions Loaded
25
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact