Image for SSQ-113-01-T-S-013 is not available
SSQ-113-01-T-S-013
DigiKey Part Number
SSQ-113-01-T-S-013-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSQ-113-01-T-S-013
Description
CONN RCPT 13POS 0.1 TIN PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSQ-113-01-T-S-013 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.104" (2.64mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Forked
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Voltage Rating
465VAC, 655VDC