Image for MTSW-116-07-T-S-110 is not available
MTSW-116-07-T-S-110
DigiKey Part Number
612-MTSW-116-07-T-S-110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-116-07-T-S-110
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-116-07-T-S-110 Models
Contact Length - Mating
0.110" (2.79mm)
Series
Contact Length - Post
0.220" (5.58mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A