MTSW-114-08-T-S-305
DigiKey Part Number
612-MTSW-114-08-T-S-305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-114-08-T-S-305
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-114-08-T-S-305 Models
Contact Length - Mating
0.305" (7.75mm)
Series
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A