Image for MTSW-109-07-T-S-200 is not available
MTSW-109-07-T-S-200
DigiKey Part Number
612-MTSW-109-07-T-S-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-109-07-T-S-200
Description
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 9 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTSW-109-07-T-S-200 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.200" (5.08mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A