MTSW-105-07-T-D-210
DigiKey Part Number
612-MTSW-105-07-T-D-210-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-105-07-T-D-210
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-105-07-T-D-210 Models
Contact Length - Mating
0.210" (5.33mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A