FTS-127-03-L-D
DigiKey Part Number
SAM1158-27-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTS-127-03-L-D
Description
CONN HEADER VERT 54POS 1.27MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 54 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FTS-127-03-L-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.065" (1.65mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.189" (4.80mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.034" (0.86mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact
Termination
Solder
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM
In-Stock: 310
CONN HEADER VERT 98POS 1.27MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 96POS 1.27MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 94POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 92POS 1.27MM