FSI-130-10-L-D-M-AD
DigiKey Part Number
FSI-130-10-L-D-M-AD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSI-130-10-L-D-M-AD
Description
CONN STACKING 60POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Stacking Compression Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FSI-130-10-L-D-M-AD Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Mating Guide, Mounting Flange
Packaging
Tube
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Stacking Compression
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.039" (1.00mm)