EHF-120-01-L-D
DigiKey Part Number
SAM8211-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHF-120-01-L-D
Description
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EHF-120-01-L-D Models
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Mfr
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Contact Length - Post
0.107" (2.71mm)
Packaging
Tube
Overall Contact Length
0.350" (8.89mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Positions Loaded
All
Features
Keying Slot
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
1.75A