C28S-11.00-SPS8-SPS8
DigiKey Part Number
612-C28S-11.00-SPS8-SPS8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C28S-11.00-SPS8-SPS8
Description
COAX CBL TWINAX TO TWINAX 11"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial Twinax to Twinax Twinaxial 11.000" (279.40mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C28S-11.00-SPS8-SPS8 Models
Category
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
11.000" (279.40mm)
Series
Cable Type
Twinaxial
Packaging
Bulk
Cable Impedance
100 Ohms
Part Status
Active
Overall Impedance
100 Ohms
Style
Twinax to Twinax
Frequency - Max
4 GHz
1st Connector
Twinax Plug
Color
Blue
1st Contact Gender
Female
Features
Shielded
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C